W roku szkolnym 2022/2023 nasze szkoła realizuje Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” Edycja III. Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 /2023 (pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno; pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy; pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy; pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie).
Projekt składa się z czterech modułów:
MODUŁ I – W KRAINIE MUZ
MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE
MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA
Cele szczegółowe projektu:
- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno,
- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką,
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym,
- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm,
- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych,
- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku,
- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie,
- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.
Termin realizacji: 3 października 2022 – 23 czerwca 2023
Koordynator projektu w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach : Marzena Dobrzyńska
Podsumowanie Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego: „Z kulturą mi do twarzy”
W czasie realizacji wybranych przez nas zadań tematycznych w ramach czterech modułów uczniowie poszerzali wiedzę o otaczającym świecie i rozwijali postawę świadomego twórcy i odbiorcy kultury. Działania w ramach projektu pozwoliły na tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dzieci, prowadzących do poznania wartości i norm społecznych. Ponadto przyczyniły się do kształtowania u dzieci empatii i szacunku wobec seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych.
Projekt promujący kontakt ze sztuką wpłynął pozytywnie na kształtowanie przynależności do kraju, najbliższego środowiska - naszej „małej ojczyzny”, a także wpłynął na wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, patriotyzm.
Uczestnictwo w projekcie łączyło zabawę i naukę, poszerzało horyzonty, rozbudzało ciekawość poznawczą uczniów ich kreatywność oraz uczyło współpracy.
Udział w projekcie był dla nas bardzo ciekawą przygodą.
Podsumowanie Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego: „Z kulturą mi do twarzy”