BohaterON

Liczba odwiedzających: 1468

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nasza szkoła już po raz trzeci  przystąpiła do ogólnopolskiego projektu BohaterON. W ramach realizowanych zadań uczniowie na lekcjach historii poruszali tematy związane z Powstaniem Warszawskim.

W klasach 4-5 na podstawie wspomnień jednego z powstańców ukazanych w słuchowisku - „Mały roznosiciel nadziei” zastanawiali się, co kierowało tak młode osoby do udziału w tym czynie zbrojnym. Podkreślali bardzo ważne cechy, który posiadał młody człowiek walczący w powstaniu – odwaga, męstwo, dobro, siła. Poruszali także temat Poczty Harcerskiej działającej równocześnie w czasie walk powstańczych. Zaskakująca dla uczniów była szybkość doręczania listów między poszczególnymi dzielnicami Warszawy. W klasach 7-8 na podstawie filmu o Powstaniu Warszawskim – omówiono przyczyny wybuchu powstania, jak wyglądały pierwsze dni walki, jak wyglądała pomoc państw zachodnich dla walczącej Warszawy. Ciekawym wątkiem, który zainteresował uczniów była kwestia roli kobiet w walkach powstańczych. Często narażały swoje życie ratując rannych powstańców – pełniąc rolę – sanitariuszek, lekarzy czy pielęgniarek. Zastawiali się także, czy powstanie powinno wybuchnąć. Padały różne argumenty. Dla uczniów najważniejsza była odwaga i patriotyzm walczących.  

Uczniowie wymieniali słowa, które kojarzą się im ze słowem wojna. Padały różne propozycje, ale zawsze o negatywnym wydźwięku. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5 obejrzeli przedstawienie kukiełkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Rozmawiali na temat uczuć bohaterów, odnosili się do tematu patriotyzmu. Ponadto redagowali zaproszenie na przedstawienie kukiełkowe "Patriota - to ja" oraz wykonali plakaty na temat "Jestem patriotą".  

W ramach zapoznania uczniów z tematyką II wojny światowej i Powstania Warszawskiego została zorganizowana wystawa książek o tematyce wojennej i powstańczej. Uczniowie bardzo chętnie interesowali się poszczególnymi pozycjami książkowymi, które dostępne są w naszej szkolnej bibliotece. Projekt BohaterON realizowany w naszej szkole pokazał uczniom, że dzieje naszego kraju są bardzo bogate w wydarzenia – często o zabarwieniu męczeństwa, walki czy wojny. Nasi przodkowie nie uciekali przed odpowiedzialnością za losy swojej Ojczyzny – tylko ryzykując życie brali do ręki broń i walczyli o życie swoje i innych.  

Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie oraz serce włożone w realizację akcji BohaterON. 

Koordynatorzy szkolnego projektu 
Marlena Kujawa, Mariusz Orłowski, Ewelina Ślifierska 
  

BohaterON w Twojej szkole 2021 - Dyplomy i Podziękowania
BohaterON w Twojej szkole 2021 - Dyplomy i Podziękowania, foto nr 1, BohaterON w Twojej szkole 2021 - Dyplomy i Podziękowania, foto nr 2, BohaterON w Twojej szkole 2021 - Dyplomy i Podziękowania, foto nr 3, BohaterON w Twojej szkole 2021 - Dyplomy i Podziękowania, foto nr 4,

 

Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON
Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 1, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 2, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 3, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 4, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 5, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 6, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 7, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 8, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 9, Realizacja zadań w ramach akcji BohaterON, foto nr 10,