- HISTORIA SZKOŁY W BIAŁOBRZEGACH - opracowanie dokumentu: Krystyna Andruk
- 50-LECIE SZKOŁY-HISTORIA (prezentacja)
- WYWIADY Z NAUCZYCIELAMI I ABSOLWENTAMI SZKOŁY
- 50-LECIE SZKOŁY- OBCHODY 2009 (prezentacja)
BUDOWA SZKOŁY
Powojenna historia naszej szkoły związana jest z powstaniem jednostki wojskowej. 22 listopada 1956 roku został utworzony w Białobrzegach 9. Pułk Łączności. Pierwszym dowódcą Pułku został Feliks Konty. Dzieci kadry i pracowników cywilnych jednostki w 1956 roku uczyły się w szkole w Nieporęcie, ale w nowym roku szkolnym 1957/1958 rozpoczęły naukę w Białobrzegach (w filii szkoły nieporęckiej).
22 grudnia 1958r. z inicjatywy społeczeństwa Białobrzegów i kadry Okręgowej Jednostki Łączności Warszawskiego Okręgu Wojskowego powstaje Społeczny Komitet Budowy Szkoły w składzie: ppłk Andrzej Szot, ppłk B. Staszkiewicz, mjr H. Chojnacki, mjr L. Leloch, mjr J. Klupp, kpt Z. Borysławski, kpt A. Gronuś, st.sierż. M. Organek, ob. H. Sułek, ob. Żukowska, ob. Z. Keller, ob. Kapisz. Wymieniony Komitet realizując hasło „1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego” (...) wszczął starania o wybudowanie w miejscowości Białobrzegi szkoły podstawowej.
W 1959 roku wytyczono miejsce na terenie Jednostki Wojskowej, w którym miała stanąć nowa szkoła. W miejscu tym znajdowała się dość wysoka piaszczysta wydma porośnięta sosnowym lasem. Wydmę rozkopano, piasek sprzedano na budowę wałów zalewu oraz na budowę nasypu kolejowego, a uzyskane pieniądze przeznaczono na zakup materiałów budowlanych. Kadra wojskowa i pracownicy cywilni jednostki wojskowej co miesiąc, przez trzy lata, ze swoich pensji oddawali po 20 złotych na budowę szkoły. Uzyskane fundusze zostały przeznaczone na zakup cegły.
26 stycznia 1960 r. – przystąpiono do wykopów pod fundament budynku.
11 lutego 1960 r. – rozpoczęta została budowa szkoły przez położenie pierwszych cegieł w prawym rogu sali gimnastycznej przez ppłk Andrzeja Szota.
30 maja 1960 r. – zakończono betonowanie stropów nad halą gimnastyczną i nad parterem budynku.
31 sierpnia 1960 r. – zakończono betonowanie stropów pierwszego piętra.
Grudzień 1960 r. – całkowite zakończenie budowy w stanie surowym. Pokryto dach. Wykonano tynki zewnętrzne w 40%.
Luty 1961 r. – zakończono budowę przewodów wodno - kanalizacyjnych i instalacji elektrycznej. Wykonano instalację centralnego ogrzewania.
Maj 1961 r. – Zakończono kładzenie tynków wewnętrznych w części tylnej budynku.
1 września 1961 r. – komisja wyznaczona przez Inspektorat Oświaty w PRN w Nowym Dworze odebrała budynek gotowy do użytku.
3 września 1961 r. – Społeczny Komitet Budowy Szkoły na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego przekazał szkołę władzom cywilnym.
W uroczystości brali udział ci, którzy przyczynili się do wybudowania szkoły: społeczeństwo Białobrzegów, przedstawiciele władz powiatowych oraz dowództwo WOW.
3 września 1961 roku 190 uczniów klas I – VII rozpoczęło naukę w nowym budynku szkolnym. Uczniowie uczą się w 7 salach lekcyjnych. Na parterze przy wejściu do szkoły jest szatnia i kancelaria kierownika szkoły oraz trzy sale lekcyjne, biblioteka i sala gimnastyczna. Na pierwszym piętrze jest pokój nauczycielski i cztery sale lekcyjne. Szkoła jest skanalizowana i posiada centralne ogrzewanie. Nowa placówka oświatowa została wyposażona w ławki szkolne, stoliki, krzesła, szafy oraz niezbędne pomoce naukowe. Wprawdzie szkoła ma małą salę gimnastyczną, ale uczniowie dotkliwie odczuwają brak boiska szkolnego. Teren wokół szkoły nie jest utwardzony.
/*Kronika szkoły - opracowanie tekstu: Krystyna Andruk/
ROZBUDOWA SZKOŁY
Rozbudowa szkoły w 1990 roku
Z inicjatywy dyrektora Marii Osińskiej-Paulinek, Rady Pedagogicznej szkoły, radnych Białobrzegów Bronisława Andruszkiewicza, Andrzeja Kiljana i Janusza Blicharskiego kontynuowano starania o rozbudowę szkoły, sfinansowaną przez Gminę Nieporęt i Kuratorium w Warszawie. Szkoła zyskała: 6 sal lekcyjnych, świetlicę, sekretariat i szatnie
Porządkowanie terenu wokół szkoły
W 1999 r. z inicjatywy dyrektora szkoły Agaty Łukasiuk, Rady Pedagogicznej, Rady Sołeckiej (Reginy Sokołowskiej, Romana Madeja, Elżbiety Połaciniec, Sławomira Suszyńskiego, Bogdana Kostrzewy), radnych (Marii Załęskiej, Marka Mroza, Juliana Wardaka), wybudowano wielofunkcyjne boisko do mini piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki koszykowej, piłki siatkowej oraz bieżnie do biegów na 60 metrów ze skocznią w dal.
W 2006 r. dzięki staraniom dyrektora szkoły Agaty Łukasiuk, radnych Romana Madeja i Bogdana Piątkowskiego oraz Rady Sołeckiej wybudowano wielofunkcyjne boisko ze sztuczną trawą.
W roku 2009 dzięki staraniom dyrektora szkoły Agaty Łukasiuk, radnych Romana Madeja i Bogdana Piątkowskiego budynek szkoły został ocieplony i otynkowany.